PVC Pencere – Faydalı Bilgiler

Neden Pvc Pencere?

20. yüzyılın son çeyreğinde hayatımıza giren, kimyasal terminolojide Polivinil Clorür olarak, halk dilinde ise  pvc profil  olarak tarif edilen, ahşap ve alüminyuma göre sağladığı yüksek avantajlar nedeniyle tercih edilen pvc pencere ve kapı sistemleri bugün ülkemizdeki pencerelerin  yaklaşık %80'ini oluşturmaktadır.

Pvc pencere kapı sistemlerinin  ilk yatırım maliyetleri, ahşap ve alüminyuma göre düşüktür. Bununla birlikte, pvc profilden üretilen pencere ve kapılar ahşap pencereler gibi bakım gerektirmez, ömürleri binaların ekonomik ömürleri ile paraleldir. Bina ömürlerinin 40-50 yıl arasında kabul edildiği düşünüldüğünde, birkaç yılda bir yapılması gereken ahşap doğrama bakım masraflarının binaların ekonomik ömrü süresince oluşabilecek maliyetlerden yüksek olacağı aşikardır. Alüminyum profillerin yüksek atalet değerlerine karşın, korozyon direnci sağlamak için yapılan eloksal kaplamanın çizilmesi halinde oluşacak oksidasyonun doğrama yüzeyinin kısa sürede bozulmasına neden olması kaçınılmazdır.

Binalardaki enerji kullanımının % 82’si ısınma amaçlıdır ve bu rakam ülkemizde kullanılan toplam enerjinin % 26’sına tekabül etmektedir. Binalardaki ısı kaybının % 40'ı dışa bakan duvarlardan, % 30'u pencerelerden, % 17'si dışa bakan dış kapı yada balkon kapılarından, % 7'si çatıdan, % 6'sı ise döşeme altlarından kaynaklanmaktadır. Bu durum da, tasarruf sağlanacak en önemli alan olarak konutları ve konutlarda aynı zamanda bir yalıtım elemanı olarak kullanılan pvc pencere sistemlerini öne çıkarmaktadır. PVC Pencere ve Kapı sistemlerinin sağladığı en büyük avantaj yalıtımdır. En düşük ısı kayıplarının yaşandığı malzeme olan PVC ile birlikte doğru cam kullanılması durumunda ahşap ve alüminyum sistemlere göre daha yüksek yalıtım değerleri elde edilirken nihai tüketicinin tasarrufu arttırılmış olur." 

PVC Pencere Sistemleri

MS 1500 yıllarda yapılarda kullanılmaya başlayan pencere, günümüz teknolojisinin sağladığı faydalarla birlikte yapılar için estetik görünüşlü, ısı ve ses yalıtımı elde eden ve mekâna uygun çözümler sağlayan bir yapıya kavuşmuştur. PVC pencere sistemleri sağladığı yüksek avantajlar nedeniyle imal edilen pvc pencerelerin %85'ini oluşturmaktadır. PVC pencereler, binaların mimarisine bağlı olarak farklı tasarımlarda ve renklerde üretilebilmektedir.  PVC Pencere Fiyatları  ile de avantajlıdır.Daha geniş dış ortam perspektifi ve güneş ışınlarından daha fazla faydalanmak isteyenler için adaptörlü pvc pencere, dar alanlarda açılım avantajından faydalanmak isteyenler için 360° dönebilen  pivot pvc pencere … Özellikle balkonları ve geniş alanları haneye dahil etmek için tercih edilen katlanır pvc pencere ve  sürme pencereler in yüksek yalıtım özellikleri de vardır. Birçok farklı açılım ve laminasyon kaplama seçeneği ile pvc pencere üretilebilmektedir. Ceviz, altın meşe, maun, budaklı maun, sedir, gri ve antrasit Fıratpen, Winhouse ve Gedizpen kartelasında bulunan renk seçenekleridir.