TED Spor Kulübünde 29 Ekim tarihinde başlayan 25.000 $ ödüllü “TED - FIRATPEN Cumhuriyet Kızları Uluslararası Kapalıkort Tenis Turnuvası" 03 Kasım cumartesi günü 15:00'da oynanan tekler finali ile sona erdi.

Tek bayanlarda; Turnuvanın 5 numaralı seribaşı Hogenkamp Richel (205), tenisçimiz Çağla Büyükakçay’ı (176) 6/4 ve 6/3 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

Set yitirmeden finale adım atan iki raketin buluşmasında Çağla’nın rakibi Hollandalı Richel Hogenkamp’tı. Açılış setinde servis oyunlarında etkili bir performans ortaya koyan klasmanın 209 numarası Hogenkamp, Çağla’ya servis kırma şansı tanımadığı ve bir kez de servis kırdığı seti 6-4 ile kazandı.

İkinci sette ilk olarak avantajı eline geçiren taraf yine Hogenkamp’tı. Üçüncü oyunda Çağla’nın servis oyununu hanesine yazdıran 20 yaşındaki Hollandalı, önce 3-1’i, daha sonra ise 5-2’lik üstünlükleri yakaladı. Organizasyonun iki numaralı seribaşı Çağla, rakibinin servisini maç boyunca ilk kez kırarak skoru 5-3’e getirdi ve biraz olsun umutlandı. Ancak servis attığı bir sonraki oyunu kaptıran Çağla, 1 saat 25 dakika süren müsabakayı 6-4, 6-3’lük setlerle yitirdi ve TED Spor Kulübü kapalı kortlarında gerçekleşen turnuvada ikincilik ödülüne uzandı.

Çiftlerde ise Çağla Büyükakçay ve Pemra Özgen ikilisi; Nigina Abduraimova ve Ksenia Palkina ikilisini 6/2 – 6/1 yenerek şampiyonluğa ulaştılar. 2. turda teklerde birbiriyle eşleşen Çağla ve Pemra arasında oynanan karşılaşmada yoluna devam eden Çağla olmuştu. 2004 yılında İpek Şenoğlu’nun turnuvadaki finalinden sonra ilk kez bir Türk tenisçisi finale yükselme başarısı gösterdi.

Bu yıl Rusya’nın başkenti Moskova ve Belçika’nın Zwevegem kentinde ulaştığı finallerin ardından üçüncü finalini oynayan Çağla ve haftayı şampiyonlukla noktalayan Hogenkamp’a ödüllerini, Fırat Plastik Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Demir ve TED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz takdim etti.

Ödül töreninde konuşma yapan Çağla, “Finali kaybettiğim için üzgünüm, ancak bu turnuvanın ileriki ayaklarında şampiyonluk yaşamak istiyorum.” diye konuştu. Milli tenisçi, bu sezonu WTA Challenger serisi organizasyonlarından 125 bin Dolar para ödüllü Hindistan Açık ile kapatacak.